JEŠTĚD - HOTEL A VYSÍLAČ

Retro muzeum Brno - Ještěd

Když v lednu 1963 vyhořela ještědská chata, začali lidé na Liberecku spontánně mezi sebou sbírat peníze na její znovupostavení. Dle rozhodnutí podniku Restaurace n.p. Liberec a pražské Správy radiokomunikací se měl na vrcholu Ještědu vybudovat komplex, který měl zajišťovat jednak provoz horského hotelu s restaurací a jednak šíření televizního signálu. Architektonická soutěž na podobu tohoto objektu proběhla v únoru 1963 v liberecké společnosti Stavoprojekt. Soutěže se účastnilo jedenáct architektů či týmů. Návrh architekta Hubáčka se od ostatních odlišoval tím, že jako jediný spojil obě požadované funkce do jedné budovy. Všechny vypracované návrhy byly od 19. března 1963 vystaveny v liberecké pobočce Československé spořitelny. Porota (rada okresního národního výboru) za vítěze soutěže na svém zasedání 22. dubna 1963 vybrala návrh Karla Hubáčka. Podoba vítězného návrhu však některé lidi zaskočila a namítali, že nová věž naruší vžitý obraz hory Ještědu. Na tyto výtky architekt reagoval tvrzením, že navržená stavba vrchol kopce nerozmělňuje, nýbrž jej dotváří a podporuje růst jeho vrcholu.

Hotel a televizní vysílač na Ještědu je stavba ve tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu, postavená v letech 1966 až 1973. Je vysoká téměř 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů. Jejím autorem je architekt Karel Hubáček, kterému se statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnitřních prostor Otakar Binar.

Retro muzeum Brno - Ještěd
Retro muzeum Brno - Ještěd
Retro muzeum Brno - Ještěd

HOTEL

Hotel má 14 hotelových pokojů celkem pro 56 hostů, 5. NP obsahuje pokoje pro zaměstnance vysílače i hotelu a dva třípokojové byty. Veškeré vybavení bylo vyrobené na zakázku: židle, stoly, osvětlení, dekorace, postele, talíře, povlečení, sklenice - to však bylo po revoluci rozprodáno či rozkradeno.

Z originálních křesel se dochovalo jediné, další vybavení je po čtyřiceti letech opotřebované nebo nenávratně pryč.

Ještěd byl totiž po privatizaci v 90. letech v podstatě vydrancován.

Retro muzeum Brno - Ještěd

LANOVKA

Lanovka byla vybudována na náklady tehdejších ČSD známou chrudimskou firmou František Wiesner. Zahájení stavby bylo dne 15. 6. 1932 a uvedena do provozu 27. 6. 1933. V letech 1971 až 1975 prošla lanovka zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně. Rekonstrukci provedla firma Transporta Chrudim a provoz rekonstruované lanovky byl zahájen 31. 12. 1975.

Jedna kabina unese 35 lidí a dokáže vyvinout rychlost 36 kilometrů za hodinu. Délka trati dosahuje 1188 metrů.

Retro muzeum Brno - Ještěd

VYSÍLAČ

Dne 1. července 1958 se začal z Ještědu šířit signál z vysílače, jenž patřil radioklubu. Na počátku roku 1959 převzala vysílač Správa dálkových spojů a k 1. květnu 1959 zahájila pravidelný provoz. Od 25. do 27. srpna 1968, tedy krátce po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vysílalo z Ještědu Svobodné studio Sever.

Dne 1. května 1971 začal vysílač (vybavený zařízením Tesla III – Zona) šířit televizní signál. Během září 1973 začalo i vysílání druhého programu Československé televize z vysílače Tesla TV 5/1 s výkonem 5 kW.

Retro muzeum Brno - Ještěd
Retro muzeum Brno - Ještěd

Suvenýry Ještěd 70.léta

Originální původní skleničky s logem

Odznak Ještěd - upomínkový předmět

Retro muzeum Brno - Ještěd
Retro muzeum Brno - Ještěd
Retro muzeum Brno - Ještěd

Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, Nanovo, Novoretro, SocíkStyl Blog, FCB Retrománie a Retro poklady