Jan Rajlich st.

Jan Rajlich (10. dubna 1920, Dírná – 27. listopadu 2016, Brno) byl český výtvarný umělec, malíř, grafik, grafický designér, výstavní designér, scénograf, pedagog, publicista a organizátor kulturního života. Iniciátor Mezinárodního bienále grafického designu v Brně a 30 let jeho prezident (1963–1992). Stal se zakládajícím členem multioborového uměleckého Sdružení Q v Brně (1968, konzul v letech 1990–2004), zakladatel profesního Sdružení Bienále Brno, z. s. (předsedou SBB 1991–1998). Byl také členem Svazu československých výtvarných umělců (1949–1970 a 1981–1990), AGI (Alliance graphique internationale) či ISGD (International Society of Graphic Designers, USA).

Jan Rajlich st. patřil mezi průkopníky orientační grafiky a jednotného vizuálního stylu v Československu, byl afišistou (plakátů navrhl kolem 300). Na jeho kontě je na 150 typografických úprav publikací, veletržní a výstavní grafika (90 výstav a veletrhů na celém světě) a stovky tiskovin, symbolů a značek atp. Spolupracoval také s architekty na nástěnných malbách, dekorativních mozaikách a informačních piktografických systémech. Stál u zrodu technologie netkaných gobelínů Art protis v Brně (1964). Byl autorem více než dvaceti divadelních scénografií a několika scénografií televizních.

S prvkem světelných piktogramů pracoval také v rámci souborné práce na orientačních systémech a návazných vizuálních stylech. Například při práci na hotelu Morava v Pohořelicích v roce 1977 navrhl velkorozměrnou neonovou variaci střešního loga a světelné trubice prosvětlovaly také butony s piktogramy hotelového orientačního systému. Identické technologické provedení s butony bylo použito také v případě dalších orientačních systémů, například ve zdravotním středisku v brněnských Kohoutovicích nebo ve spádových obchodních střediscích Letná a Javor v Brně-Bystrci. Ve středisku Letná pak neony zvenčí konturovaly také velkoplošné znaky exteriérových nápisů, které byly také umístěny na prosvětlených butonech. 

Nákupní centrum Letná

Obchodní dům Letná byl vystavěn v závěru budování rozsáhlých panelákových sídlišť v Brně v roce 1984. Jako středně velké středisko služeb obsahoval poměrně rozsáhlou samoobsluhu, restauraci, několik menších obchodů a služeb. Svému účelu nicméně nesloužil dlouho - záhy po dokončení se se změnou politických a ekonomických poměrů začaly některé provozovny vytrácet, samoobsluhu koupila od podniku Pramen společnost Julius Meinl, která později opustila český trh a prodejna ještě nekolikrát změnila majitele. Obdobně se situace vyvíjela v případě ostatních provozoven v budově.

Trojpodlažní obchodní dům Letná stojí nad ulicí Černého (přesná adresa je Černého 2) v brněnské Bystrci u zastávky trolejbusu Filipova. Architekt Zdeněk Michal (nar.14.6.1931), autorizovaný architekt, člen České komory architektů. 

Nad obchodním domem se nachází základní škola Laštůvkova, v těsné blízkosti pod ním pak plastika polosvlečené dívky v nadživotní velikosti "Vysočina", jejímž autorem je sochař Jiří Marek. Prostor před zastávkou spojuje se druhým podlažím betonová rampa, na kterou navazuje bezbariérový průchod ke škole, vedoucí skrze obchodní dům. Obchodní dům z východní strany lemují široké terasy umožňující příchod k jednotlivým etážím.

Nejnižší poschodí hostí prostory pro několik menších provozoven a rozsáhlou kotelnu, která je srdcem objektu, napojeným na mohutný cihlový komín při jižní straně obchodního domu. Z kotelny se rozbíhá potrubí do prvního patra, jež hostilo velkou samoobsluhu, další prodejny a skladové a kancelářské zázemí střediska. V nejvyšším patře pak sídlila restaurace, diskotéka, cukrárna a další menší provozovna, kuchyně a opět kancelářské prostory. Z roviny ploché střechy vyčnívá strojovna nákladního výtahu.


V roce 2000 opustily obchodní dům poslední prodejny a ten dále sloužil částečně jako sklad a kanceláře bytové správy, částečně byl vyprázdněn, až svého účelu pozbyl úplně. Od roku 2010 je budova v dezolátním stavu, do některých částí zatéká z děravé střechy voda, která urychluje její rozklad.

Od roku 2015 se opakovaně objevují projekty na přestavbu nebo demolici budovy a její nahrazení moderním víceúčelovým domem. V roce 2017 získal od města vlastník, společnost B.Letná pozemky pod budovou a v roce 2019 plánuje na místě střediska vybudovat sedmipodlažní dům s přibližně stovkou bytů.

Požár NC Letná

K požáru v Černého ulici v Brně-Bystrci vyjeli hasiči v neděli 23.9.2019 po šesté hodině večer. Plameny dostali pod kontrolu o dvě hodiny později, ale úplná likvidace požáru jim trvala ještě další dvě hodiny. Vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, na místě bylo podle přehledu zásahů nejméně deset jednotek.

Po příjezdu hasiči podle svého mluvčího Filipa Venclovského zjistili, že v obchodním domě Letná hoří uskladněné pneumatiky. Stoupal z nich hustý dým a šířil se do okolí. Mobilní chemická laboratoř, kterou hasiči zavolali, ale nezjistila, že by se s ním šířily i nebezpečné látky.

Originální piktogramy

Originálním prvkem obchodního domu Letná, byl systém světelných panelových piktogramů označujících jednotlivé prodejny a trasy od grafika Jana Rajlicha. Dva panely se podařilo zachránit před zničením v roce 2016 a převzala je do svých sbírek Moravská galerie. Jeden panel a dvě poničené originální tabule se nám podařilo zachránit v roce 2023. Retro muzeum Brno do svých sbírek tak dostalo další originální doplněk z 80.let. Jak tahle záchrana světelných panelů probíhala?

Piktogramy v Retro muzeu

Nejdříve jsme museli sehnat kontakt na majitele a získat povolení do oploceného a zabezpečeného objektu bývalého nákupního centra. Po té jsme vyjeli s potřebným nářadím panely na místo rozebrat, posbírat poničené části zbývajících originálních piktogramů a následovala jejich pečlivá kompletní renovace.

Panel byl rozebrán na jednotlivé díly, odstraněn původní nátěr, ručně přebroušen a znovu pečlivě nalakován. Následovalo sestavení původních "střepů" a graficky zpracován návrh piktogramu ukazující zastávku tramvaje.

Druhý piktogram zobrazující původně PNS a někdy v 90.letech přelepen na TABÁK, se nám podařilo také částečně zachránit.

Nyní jsou oba zrenovované piktogramy a jeden svítící panel  uchovány v našem depozitáři.

Rok 1992

Stav v roce 2012

Zachráněná část originálu 2023

Rok 1992

Stav v roce 2012

Zachráněná část originálu 2023

Jan Rajlich a piktogramy NC Letná

Původní návrhy piktogramů

Nová digitální kopie piktogramu

Původní rám světelného butonu

Původní rámy světelného butonu

Instalace kopie na původní rám

Zdroj: Moravská Galerie, Druhé Brno, kniha: Jan Rajlich Mr.Brno, Archiv Retro muzeum Brno