BENZINA

Retro muzeum Brno - Benzina

Základem majetkové podstaty národního podniku Benzina, který vznikl v rámci celostátní hospodářské reorganizace 1. dubna 1958, se kromě roudnického závodu staly také odbytová základna a technický závod Chemy. Chráněnou obchodní značkou Benziny je od počátku legendární koník s ozubeným kolem. Spolu se zavedením nové značky se síť čerpacích stanic začala roku 1959 unifikovat v červené a bílé, u prvních dvou provozoven se dokonce rozzářilo neonové logo společnosti. Předmětem činnosti Benziny se kromě provozu celostátní sítě čerpacích stanic staly také výhradní dodávky pohonných hmot, mazadel a jiných ropných produktů do všech odvětví národního hospodářství. V závislosti na stoupající intenzitě cestovního ruchu přibýval počet stanic s prodlužující se otevírací dobou, rozšiřoval se i sortiment nabízeného zboží.

Retro muzeum Brno - Benzina

Ve spolupráci s podnikem Mototechna zavedla Benzina ve své síti prodej drobných automobilových součástek, brzdových kapalin a autokosmetiky. Novinkou se stala i nabídka auto olejů v plechovkách.

Během roku 1959 byl zahájen prodej 84oktanového benzinu Special a počet oktanů Normalu se zvýšil ze stávajících 63 na 72. Podle úrovně vybavení a šíře nabízených služeb se stanice sítě Benzina začaly následně rozdělovat na exkluzivní, výběrové a stanice třetí, čtvrté a páté třídy.

Retro muzeum Brno - Benzina

Benzina se roku 1962 stala součástí Závodů pro zpracování ropy a uhlí a slibně nastartovaný proces modernizace mohl úspěšně pokračovat. Jeho výsledkem bylo například i podnikové nařízení z roku 1964, které všem zaměstnancům nařizovalo oblékat jako stejnokroj modré montérky. V létě téhož roku se u benzinových stanic objevili také první studentští brigádníci, jejichž úkolem bylo omývání čelních skel automobilů.

Do konce roku 1965 se podařilo vyměnit poslední manuálně obsluhované výdejní stojany za elektrické, mnohé z nich byly navíc vybaveny čepovací pistolí s automatickou záklopkou proti přečerpání. Spolu s inovovanými stojany byly ve větších provozovnách umístěny první vzduchové kompresory na dohušťování pneumatik.

LOGO BENZINA

Spolu se zavedením nové značky se síť čerpacích stanic začala roku 1959 unifikovat v červené a bílé, u prvních dvou provozoven se dokonce rozzářilo neonové logo společnosti. Hlava koně, kterou používaly i jiné značky z oboru motorových paliv a olejů, symbolizuje koňskou sílu. Okřídlené kolo může evokovat například hlavu mytického Merkura – patrona obchodníků a cestovatelů, motorovou ojnici s válcem nebo písmeno b.

SAMOOBSLUŽNÝ STOJAN

V polovině 70. let začala Benzina s instalací čerpacích přístrojů vybavených zeleným a červeným signalizačním majákem. Údaje z těchto samoobslužných stojanů již byly přenášeny do pultu v prodejní místnosti prostřednictvím elektronického zařízení značky Teos.

Protože spojení se zákazníky obstarávaly mikrofony, pokladník již teoreticky nemusel opouštět své stanoviště. Tento způsob prodeje byl poprvé testován v Ostravě a Brně. Na většině míst však fungoval tzv. ambulantní pokladník, který inkasoval peníze u stojanu.

Retro muzeum Brno - Benzina

Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, SocíkStyl Blog, FCB Retrománie a Retro poklady, Benzina a.s.