PRIM

Retro muzeum Brno - Prim hodinky

Historie slavných hodinek PRIM, které se nesmazatelně zapsaly do života milionů lidí, se začala odvíjet rokem 1949, kdy byla v Novém Městě nad Metují slavnostně otevřena pobočka libereckého podniku Chronotechna.

Velmi brzy se továrna začala specializovat na výrobu náramkových hodinek, což bylo v té době unikátní – pouze 8 zemí světa se mohlo pochlubit sériovou výrobou náramkových hodinek. Československo díky hodinkám PRIM patřilo mezi ně.

Odborníci z Nového Města nad Metují se soustředili kromě vývoje nového designu hodinek také na vývoj speciálních mechanických strojků s názvem PRIM kalibr 50, který vycházel ze starší předlohy francouzské společnosti LIP. Unikátnost tohoto kalibru spočívala v možnosti vyrábět jej sériově. Tomu musely být přizpůsobeny i všechny výrobní stroje. Poprvé v historii přestalo být Československo závislé na dovozu hodinek ze zahraničí. První návrh hodinek PRIM spatřil světlo světa roku 1952 a neustále se vyvíjel až do roku 1956, kdy vznikla série prvních československých hodinek. Další dva roky věnovali odborníci čas testování – každá součástka musela vydržet bezproblémový chod minimálně 15 let, hodinky musely být přesné, spolehlivé a odolné.

DÁREK NAD DÁRKY

Od počátku byly hodinky PRIM unikátní. Důkazem toho je fakt, že je jako exkluzivní dárky obdržela řada politiků a čelních představitelů Československa.

Mezi nejvýznamnější majitele hodinek PRIM patří prezident republiky Antonín Zápotocký, který dostal zlaté hodinky se sériovým číslem 4 v den svých 72. narozenin.

KOTVA, SPARTAK NEBO PRIM

Ačkoliv první československé hodinky byly již na světě, jejich název nebyl stále určen. Neoficiální pracovní verze počítala původně s označením Kotva. Od roku 1954 se začal používat název Spartak podle jména antického hrdiny. Nakonec bylo rozhodnuto, že náramkové hodinky ponesou stejný název jako ostatní výrobky továrny – od roku 1958 proto na zákazníky čekaly v obchodech hodinky s označením PRIM. Mezitím však vzniklo několik tisíc hodinek se jménem Spartak, které jsou dodnes velmi ceněnou sběratelskou raritou.

Retro muzeum Brno - Prim hodinky
  • 1946 V Liberci byl založen podnik Chronotechna.

• 1949 V Novém Městě nad Metují byla otevřena pobočka Chronotechny zaměřující se na výrobu hodinek.

• 1954 Vyrobeny první československé hodinky s názvem Spartak.

• 1957 Zahájení sériové výroby hodinek PRIM.

• 1958 Poprvé si zájemci v Československu mohli koupit hodinky značky PRIM.

• 1965 Byl vyroben jeden z nejpopulárnějších modelů hodinek s názvem Orlík.

• 1967 Poprvé byly hodinky PRIM prezentovány s pomocí reklamy.

• 1969 Závod na výrobu náramkových hodinek v Novém Městě nad Metují přejmenován na ELTON.

• 1982 Zahájení výroby bateriových hodinek PRIM Quartz.

Retro muzeum Brno - Prim hodinky

Během 10. výročí od otevření závodu Chronotechna předvedl novinářům Zdeněk Kafka konečné seřízení hodinek do přesného chodu. Je jedním z nejstarších pracovníků závodu a pracoval na výrobě prototypů náramkových hodinek v roce 1954.

Retro muzeum Brno - Prim hodinky

V roce 1962 na IV. mezinárodního veletrhu v Brně vzbudili velkou pozornost návštěvníků hodinky Prim dlouhé téměř 2,5 metru.

Retro muzeum Brno - Prim hodinky

V oddělení konstrukce v Novém Městě nad Metují vznikaly návrhy nových typů hodinek. Snímek z roku 1961

Retro muzeum Brno - Prim hodinky

Heslo, kterým se podnik prokazoval v roce 1964: „Přesnost, trvanlivost a elegance“. Dle dobového textu „pracující Chronotechny dokázali za 15 roků dohnat náskok více než stoleté zkušenosti nejlepších hodinářů“.