SVAZARM

Retro muzeum Brno - Svazarm

V roce 1951 zřídila komunistická vláda na základě zákona o branné výchově z 2. listopadu 1951 Svaz pro spolupráci s armádou (Svazarm). Branná výchova se tak stala pro školní i mimoškolní výchovu povinnou.

Právě Svazarm, jehož ustanovení proběhlo na schůzi Ústředního výboru Svazarmu 4. listopadu 1951, se měl stát organizací, která by tento úkol plnila na úrovni zájmové činnosti. Vzorem pro zřízení Organizace Svazarmu se stal sovětský Svaz pro spolupráci s armádou, letectvem a námořnictvem.

Svazarm poskytoval mimo výcviku branců, branných záloh či školení civilní obrany (CO) široké veřejnosti též školení traktoristů, spravoval autoškoly, později jeho práce obsahovala i kulturní část v Klubu přátel divadla či HI-FI klub. Zpočátku sdružoval zestátněné organizace spadající pod Národní frontu (např. Čs. svaz střelecký, Autoklub ČSR, Aeroklub ČSR, atp.).

Pod Ústředním výborem Svazarmu fungovaly Krajské výbory, kterým se ze své činnosti zodpovídaly Okresní výbory Svazarmu. Nejnižší složku pak tvořily Základní organizace Svazarmu, sdružující kluby (např. letecké, střelecké), kroužky (např. modelářské, výsadkářské) a sportovní družstva.

Členem Svazarmu se mohl stát každý československý občan starší 14 let. Základní povinností člena Svazarmu byla: účast na práci v základní organizaci (ZO), účast na pořádaných ZO schůzích, propagace Svazarmu (podle směrnic Ústředního výboru, zejména na Dukelském závodu branné zdatnosti a Sokolovském závodu branné zdatnosti), získávání nových členů a zdokonalování se ve vybraném vojenském oboru. K tomu patřila povinná účast na předních společenských komunistických akcích (spartakiádách, prvomájových průvodech, oslavách „Vítězného února”,...).

BRANNÁ CVIČENÍ

Máloco vyvolávalo v lavicích tolik smíchu, jako když učitelé měřily žákům velikost nosů pro plynovou masku. Branná cvičení patřila k oblíbeným rozptýlením během školního roku. Děti si oblékaly pláštěnky, navlékaly igelitové pytlíky na nohy i ruce a někdy házely do dálky umělým granátem. Školáci se připravovali na možný jaderný útok.

Pro měření správné velikosti se používá nástroj zvaný faciometr. Základem je tedy změřit v milimetrech vzdálenost mezi bradou a nosem. Pamatujete si Vaše číslo masky? Nebo na Vás zbylo jiné číslo s chobotem?

AUTOŠKOLA

Autoškoly od roku 1951 začal spravovat Svazarm. Byla zřízena autoučiliště a sjednoceny osnovy. Žáci se učili teorii, museli abslovovat jízdy na trenažeru, na autocvičišti, další hodiny byly věnovány údržbě vozidla a pak teprve jízdám v provozu. Tento systém byl v Evropě považován za špičkový. Současně byl ve školách zaveden nepovinný předmět řízení motorových vozidel.

Zájem lidí o "papíry" byl obrovský. Například jen v Pardubicích zdejší autoškola zaměstnávala na konci 70. let ve stálém pracovním poměru 33 učitelů a 55 externistů.

KROUŽKY

Ukázka jednotlivých kroužků: