LIBUŠE NIKLOVÁ

Retro muzeum Brno - Libuše Niklová

"Vývoj nelze zastavit. Výrobky z plastických hmot bude člověk v budoucnosti obklopen jako vzduchem a stanou se stejnou samozřejmostí. Přírodní materiály budou stále více přepychem a předmětem obdivu, plastickým hmotám však patří budoucnost." řekla Libuše Niklová v roce 1971.

Nejeden z nás vyrůstal s jejím pískacím Kocourem, kterého podroboval všelijakým zkouškám, a nafukovacím Buvolem či Slonem, na nichž se mohl do sytosti vydovádět. Jednoznačně nejznámější hračky Libuše Niklové, které se staly společníky dětí několika generací.

Libuše Niklová, rodačka ze Zlína, vstoupila do dějin české hračky v polovině padesátých let, tedy v době nezadržitelné invaze plastických hmot, které dokázala maximálně využít. Začátky Niklové představují malé gumové hračky, které tvořila v Gumotex Břeclav a posléze působila ve Fatře Napajedla. Studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole ve Zlíně následně v Uherském Hradišti.

Retro muzeum Brno - Libuše Niklová

Libuše Niklová, roz. Kyseláková (1. dubna 1934 Zlín – 5. června 1981 Gottwaldov), byla světoznámá česká designérka hraček. Vytvořila přes 230 legendárních a originálních hraček, například gumové figurky, zvířátka s harmonikovým trupem a velmi oblíbené nafukovací hračky. Je jednou z ikon nejen českého, ale i světového designu.

• 1934 Narodila se ve Zlíně.

• 1949 až 1953 Studium - obor tvarování plastických hmot na Střední uměleckoprůmyslové škole ve Zlíně a Uherském Hradišti.

• 1954 - 1960 Začala pracovat v Gumotex Břeclav, kde navrhovala hračky např. Kočička s míčem, Pes Alík, Hanka, Barborka či série povolání v čele s Lékařem a sestřičkou.

• 1958 se vdala za malíře Františka Nikla.

• 1960 se jim narodil syn, významný český malíř, spisovatel a divadelník Petr Nikl.

• 1961 až do konce života navrhovala hračky ve Fatře Napajedla. Zde navrhla ještě více ikonické hračky jako třeba sérii harmonikových zvířat v čele s Kocourem nebo sérii sedacích nafukovacích zvířat v čele s Buvolem, Slonem a Žirafou.

• 1968 narodila se dcera Veronika.

Má patentováno devět vynálezů a tři národní průmyslové vzory. Dokázala maximálně využít výhod plastických hmot – měkkosti, lehkosti, ohebnosti, hygienické nezávadnosti, barevnosti i nových technologií.

Albatros

Postrach

Nautilus

Pro soutěž o nejlepší hračky na Světovou výstavu v roce 1967 v Montrealu navrhla Niklová tři fantaskní dopravní prostředky inspirované světem příběhů Julese Vernea. Ponorku Nautilus a létající koráb Albatros doprovázející létající Postrach.

Tyto hračky byly ručně malovány zlatou barvou a malované části pak ožehovány horkým vzduchem, baleny důvtipně do lepenkových tubusů. Ačkoli se svými návrhy designérka soutěž vyhrála, nakonec do Kanady hračky neodletěly - "Pro stánek se suvenýry, kam měla kolekce být zařazena, prý její hračky málo dýchají češstvím". Sériové výroby se však přece jen kromě Postrachu dočkaly.

OCENĚNÍ

Ocenění, která v roce 1964 pro Fatru Napajedla získal Kocour Libuše Niklové:

• Zlatý kahan

• Medaile Libereckých výstavních trhů

SUVENÝRY

Upomínkové předměty, které navrhla Libuše Niklová bylo nespočet. Gumové hračky vyráběla např. pro Brněnské výstavní veletrhy nebo pro II. celostátní spartakiádu (1960), mj. Cvičenka (1959) a Cvičenec v kruhu (1954). Hračky vyráběl Gumotex Břeclav.

BARUMÁČEK

Občas se mylně uvádí že i tuto hračku navrhla Libuše Niklová. Je to ovšem omyl. Barumáčka původním názvem "kominíček Barum" navrhl v roce 1973 Jiří Jurečka a modelovala Jana Kadlecová. Vyráběl Gumotex Břeclav.

SÍŇ SLÁVY

Designérka hraček Libuše Niklová (1934-1981) byla v rámci udílení cen Czech Grand Design 2011 uvedena in memoriam do Síně slávy. Cenu převzal její syn výtvarník Petr Nikl, který si s jejími hračkami hrál a testoval je.

Její hračky jsou zastoupeny ve sbírkách mnoha muzeí po celém světě. Například v Muzeu dekorativních umění v Paříži, Muzeu moderního umění v New Yorku nebo UPM v Praze či v Muzeu umění a designu Benešov .

Lev 1964

Osel 1965

Pes Rafan 1965

Kocour 1963

Beran 1965

Tygr 1964

Retro muzeum Brno - Libuše Niklová

Libuše Niklová přistupovala k hračce jako celku, utvářející dětskou osobnost. Byla si vědoma toho, že se skrze hračku dítě učí, poznává, vychovává. K tomu všemu ještě povýšila funkční předmět na umění.

Její hračky měly hezký tvar, barvu, dekor, nezapomenutelnou vůni i zvuk. Hračky mohly bez problémů používat děti od jednoho roku. Cílem bylo navrhnout hračku pružnou, ohebnou a to vše její hračky splňovaly. Ve své době byly hračky velmi cenově dostupné.

Retro muzeum Brno - Libuše Niklová

Občas se mylně uvádí že i tuto hračku navrhla Libuše Niklová. Je to ovšem omyl. Barumáčka původním názvem "kominíček Barum" navrhl v roce 1973 Jiří Jurečka a modelovala Jana Kadlecová - vyráběl Gumotex Břeclav.

Otvírák ve tvaru kočky (70.léta) se také uvádí jako od Libuše Niklové - ale ani tady "odborníci" na různých aukčních stránkách nemají pravdu. Výrobce "Otvírače kočka", je Mechanika v.d. mechaniků v Praze.

Stejně tak není od Libuše Niklové i černá bakelitová kočička s míčkem (magnet uvnitř). Přesné označení Zázračný mourek - výrobce jsou Kovozávody Semily.

Zdroj: archiv Fatra Napajedla, ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, Tereza Bruthansová,2010, Libuše Niklová: Arbor vitae, akratochvil.blogspot.com