SMĚR

Retro muzeum Brno - Směr

K založení výrobního družstva došlo na ustavující valné hromadě v kavárně Mánes dne 11. července 1952. Tehdy bylo oficiálně schváleno přijetí více než sta členských podílů drobných pražských živnostníků, kteří tímto způsobem po roce 1948 zachraňovali svou existenci v prostředí státem řízeného družstevnictví. Sídlem nového výrobního družstva se stal bývalý barokní palác U Kočků v Jilské ulici na Starém Městě. Jeho název byl odvozen od tehdy velmi populární vojensko-budovatelské písně Směr Praha a měl symbolizovat potřebné nadšení a obětavost k budování družstva v podmínkách státem plánovaného hospodářství.

Zlatá éra Směru nastává v 60. letech minulého století, rozšiřuje se a sjednocuje výroba v nově zakoupeném objektu v Petrovicích. Družstvo se orientuje nejen na produkci hraček a plastových modelů, ale rovněž na průmyslovou výrobu různých výlisků, folií či igelitových tašek. V této době nachází v podniku uplatnění řada velice schopných lidí, kterým politický systém neumožnil pracovat v jejich oboru. S družstvem také spolupracuje plejáda výtvarníků: Vojtěch Kubašta, Bohumil Konečný, řečený Bimbo nebo průmyslový návrhář František Kardaus.

Mezi nejprodávanější hračky v dějinách Směru patří bezesporu dnes již ikonická hra Kloboučku hop, hra Blechy, Loydova „15“, oblíbení panáčci Hej Rup či dětské odrážedlo „Roloped“.

Také plastové hračky do vody, jako např. kachnička, žába či ryba nebo hudební hračka „Kazoo“ se prodávají dodnes. K velmi populárním v oboru modelářství se řadí plastové modely různých dopravních prostředků.

Vzpomínáte na legendární plastový plovací parník na hraní do vody pro všechny malé námořníky vyráběná od roku 1969?

HEJ, RUP!

Pro zábavu, poučení, nad figurku "Hej Rup" není!

Oblíbené skládací, plastové figurky "HEJ-RUP", vyráběné v Československu, přibližně od poloviny 70. let do roku 1990 vyráběla firma Směr.

Podobné postavičky jako Igráček z firmy Igra, ovšem indiáni, kominík, kovboj se dal sehnat pouze jako "Hejrupáček", dokonce se na trhu objevil i kůň či vrtulník.

Taky jste válčili s figurkama Igráčci proti Hejrupáčkům?

BRUM, BRUM

Každá z hraček měla několik barevných variant, bílé detaily byly na barevný korpus hračky vsazeny, stejně jako pohyblivé černé čočky očí.

Bohužel tyto drobné části obvykle na hračce příliš dlouho nevydržely. Plastový medvídek se vyráběl od roku 1965.

Podobní medvědi se vyráběli i v Sovětském svazu, červený stával 90 kopějek. Sovětská produkce se vyznačuje méně kvalitním zpracováním, většinou není ani značena.

Retro muzeum Brno - Směr

Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, SocíkStyl Blog, FCB Retrománie a Retro poklady, Wikipedie