Po ukončení provozu v roce 2023 měli být písmena s nápisem POŠTA zlikvidovány. Nám se podařilo od České pošty tento nápis získat a uchovat jej tak v našem depozitáři. Bude součástí expozice Čs. spoje a poštovnictví.
Při vzpomínce na vánoční řetěz z proužků barevného papíru nejednoho pamětníka ještě dnes přepadne pocit lepidlem slepených prstů. Právě tato proprieta totiž neodmyslitelně patřila ke svátkům velké části minulého století. Jak se slavily Vánoce v době, kdy měl víc než Ježíšek „frčet“ děda Mráz a kdy obchody zely prázdnotou, ukazují bohaté sbírky Retro muzea v Brně.
„Totalitní Vánoce provázely nejrůznější nedostatky, ale vánoční ozdoby mezi ně nepatřily. Těch bylo v obchodech vždy dost,“ říká zakladatel muzea Radim Blaško.
Československo se totiž už od 30. let minulého století stalo tradičním vývozcem ručně vyráběných foukaných skleněných ozdob, i po válce nabídka překračovala poptávku. Ceny byly navíc lidové – koncem 60. let se barevné koule prodávaly od 1,80 do 2,60 koruny a špička na stromek stála pětikorunu.
Celý článek zde: iDNES.cz Retro Vánoce
Tradiční brněnská výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských představila 75 ukázek různého stáří a různorodých materiálů. Některé betlémy navrhli známí čeští výtvarníci: Mikoláš Aleš, Josef Lada, Marie Fischerová Kvěchová nebo Vojtěch Kubašta. Atrakcí byl pohyblivý betlém z LEGA.
Další část vánoční výstavy byla koncipována ve stylu RETRA. Byt z přelomu 70. a 80. let s kuchyní, obývacím a dětským pokojem, nebo jídelním koutem obsahoval mnoho každodenních nezbytností (ručně vyráběné stojánky na stromečky, ikonické vánoční osvětlení, dárky z Prioru a Tuzexu zabalené v originálních papírech, hračky, oblečení apod.). Výstavu autoři připravili ve spolupráci s Retro muzeem Brno, které má rozsáhlou sbírku předmětů z běžného života minulého století.