Už desítky let sem zástupy lidí chodí vyřizovat dopisy, balíky i složenky. Pošta vedle hlavního vlakového nádraží, se za tu dobu stala jedním z neodmyslitelných symbolů Brna.

Unikátní stavba z pera významného architekta Bohuslava Fuchse, v níž se nachází mimo jiné jeden z posledních tří výtahů typu páternoster v Brně, totiž chátrala tak dlouho, až se Česká pošta rozhodla svou pobočku přemístit jinam a budovu prodat.

Sídlo nejnavštěvovanější pobočky v Brně bylo postaveno v letech 1937 až 1938. Na začátku byla soutěž o novou poštu, v níž zvítězil Fuchsův návrh. Jde o funkcionalistickou budovu s technicistními rysy, například nýtovanou ocelovou konstrukcí. Jako vyšší úředník tam před válkou pracoval třeba český básník Petr Bezruč. Poštovní budova má dvě železobetonová podzemní a čtyři nadzemní patra. Předobrazem byla dnes už neexistující stavba Jaromíra Krejcara z výstavy Expo v Paříži v roce 1937. 

Na jejím vzhledu se podepsaly úpravy z 80. a 90. let. Nejdříve vzaly za své ocelové lavice s masivními dubovými opěráky a sedadly, poté původní ušlechtilou do tmavošeda probarvenou cementovou omítku pokryl disperzní nátěr. Ten budově uškodil. Uzavřel ji a nedovolil jí dýchat. V 80.letech také přibyl světelný panel na rohu budovy a nad hlavním vchodem. Původní oranžové písmena byla však kolem roku 2009 přemalována na žlutomodrou barvu.

Po ukončení provozu v roce 2023 měli být písmena s nápisem POŠTA zlikvidovány. Nám se podařilo od České pošty tento nápis získat a uchovat jej tak v našem depozitáři. Bude součástí expozice Čs. spoje a poštovnictví.

Nápis jsme odborně očistili a nalezli i původní oranžovou barvu. Písmena však necháme v této novější podobě, tak jak si je pamatuje tisíce brňanů.