SUPRAPHON

Retro muzeum Brno - Supraphon

Supraphon je česká obchodní hudební značka. Původně sloužila k označování některých exportních nahrávek německo-českého hudebního vydavatelství Ultraphon, později také jako značka gramofonových přehrávačů.

Během šedesátých let 20. století se z této značky postupně stalo největší hudební vydavatelství té doby. Označení Supraphon bylo v meziválečném Československu úředně zaregistrováno roku 1932. Tuzemský Ultraphon značku zpočátku používal pro své exportní nahrávky. O dva roky později uvedl Ultraphon na trh gramofon stejného názvu. Výroba gramofonů s označením Supraphon pokračovala i po druhé světové válce, kdy došlo ke znárodnění původního českého Ultraphonu a k jeho transformaci na státem ovládané Gramofonové závody.

Retro muzeum Brno - Supraphon

Důležitým krokem ke vzniku samostatného hudebního labelu, tj. hudebního vydavatelství, byl rok 1961, kdy zestátněné Gramofonové závody začaly působit pod novým názvem Gramofonové závody – Supraphon.

Samostatné hudební vydavatelství Supraphon pak vzniklo v roce 1969. Během normalizace vydávalo většinu české hudební produkce. Vedle Supraphonu existovaly na československém trhu v té době ještě dvě další státní vydavatelství. – Panton, vydavatelství Českého hudebního fondu, se specializoval na menšinové žánry českého původu.

Slovenský gramofonový trh ovládalo hudební vydavatelství Opus. Několik úspěšných tuzemských hudebníků sice už před rokem 1989 vlastnilo vlastní nahrávací studia (např. Petr Janda svou Propast a podobně i jiní), ve kterých pořizovali a mixovali své nahrávky. Oficiální vydání nahrávek však bylo možné (po příslušném schválení) jen v některém ze tří státem ovládaných vydavatelství.

LOGO

Slavné logo lva s lyrou stvořil grafik Václav Zajíček v roce 1949, kdy se zúčastnil soutěže, kterou vypsal národní podnik Gramofonové závody v Praze. V podmínkách stálo, že návrhy musí obsahovat slovo Supraphon a vystihovat, že jde o gramofonové desky.

Čtyřiadvacetiletý grafik Zajíček poslal osm návrhů pod heslem „Václav Ludvík“. A jeden z nich zvítězil. Hlavní myšlenkou slavného loga, bylo spojení lva, československé státnosti, s lyrou jako symbolem hudby a jménem vydavatelství.

DESKY LP A SP

SP (single play) – singly – menší typ vinylových desek obvykle na rychlost 45 otáček za minutu, výjimečně na rychlost 33. Obvykle jedna strana desky obsahovala jednu hudební skladbu.

LP (long play) – „elpíčko“ – dlouhohrající deska obvykle na rychlost 33. V případě populární hudby většinou obsahovala celé jedno album jednotlivé skupiny v celkové délce až 45 minut, případně i delší. Většinou 4 až 14 písniček.

PODNIKOVÉ PRODEJNY

V roce 1988 má Supraphon celkem 155 podnikových prodejen na území Československa!

V roce 1988 se dala celá produkce Supraphonu koupit ve specializovaných prodejnách Supraphonu v Praze, Bratislavě a ve všech krajských a některých okresních městech.

Supraphon úspěšně obchodoval i s velkoobchodními partnery - jako byla například síť obchodních domů Prior nebo Knižní velkoobchod n.p..

Retro muzeum Brno - Supraphon

Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, Nanovo, Novoretro, SocíkStyl Blog, FCB Retrománie a Retro poklady, Wikipedie, Supraphon