ČS. SPOJE

Retro muzeum Brno - Čs. spoje

Sovětizace byla dovršena roku 1960, kdy se uskutečnila centralizace nejvyšších orgánů pošt, telekomunikací a dopravy. Znamenalo to nejen zrušení pověřenectva spojů v Bratislavě, ale také sloučení doposud samostatných ministerstev spojů a dopravy v jediné ministerstvo dopravy a spojů. Spojení rezortů se však brzy ukázalo jako nefunkční, a proto se spoje v roce 1963 osamostatnily pod hlavičkou Ústřední správy spojů, která byla k 1. lednu 1969 nahrazena Federálním výborem pro pošty a telekomunikace. Na republikové úrovni došlo ke zřízení Ministerstva pošt a telekomunikací ČSR v Praze a Ministerstva dopravy, pošt a telekomunikací SSR v Bratislavě. Zároveň s tím byla provedena změna i v označení jednotlivých organizací spojů na organizace pošt a telekomunikací. Pod vlivem nastupující normalizace proběhly další státoprávní změny, které v případě odvětví pošty a telekomunikací vedly ke zřízení Federálního ministerstva spojů ČSSR k 1. lednu 1971. Tím zanikl nejen Federální výbor pro pošty a telekomunikace, ale také obě republiková ministerstva. V roce 1988 došlo opět ke sloučení spojů s odvětvím dopravy ve Federálním ministerstvu dopravy a spojů, aby se systém nakonec vrátil k podnikovému principu zřízením státního podniku Správa pošt a telekomunikací Praha.

Retro muzeum Brno - Čs. spoje
Retro muzeum Brno - Čs. spoje , Pošta

LOGO ČS.SPOJŮ

Autorem loga je grafik, malíř a scénograf Jiří Figer st.

Logotyp elipsovitého tvaru v sobě spojuje motiv zeměkoule a okřídleného blesku. Jak dokládá původní návrh, první podoba loga se mírně lišila od té pozdější: trojúhelníkovité pole vpravo bylo plné a mělo černou barvu stejně jako síť poledníků a rovnoběžek.

Spojová zařízení, zvláště poštovní schránky, telefonní hovorny a provozní vozidla jsou rovněž natřeny oranžově návěstní barvou, jež je vhodná pro orientaci veřejnosti a dobře odolává povětrnostním vlivům.

Retro muzeum Brno - Čs. spoje , Pošta, Telefonní budka

TELEFONNÍ BUDKY

Kdysi to byly běžné způsoby komunikace: když bylo potřeba něco rychle někomu oznámit na druhém konci republiky, běželo se na poštu a podával se telegram. A pošta vůbec hrála významnou roli, protože z ní se dalo i telefonovat. Na telefonní aparát doma se přitom často čekalo dlouhá léta.

V roce 1960 měla ČSSR jeden milion telefonních stanic ale v některých časem chyběl telefonní seznam nebo dokonce i sluchátko.

Pamatujete si jaké jste měli před rokem 1989 telefonní číslo?

Retro muzeum Brno - Čs. spoje , Pošta

DORUČOVATELKY

Potkáváme je jak v zimě, a to nejednou za husté chumelenice, tak i v ostatních ročních obdobích, kdy nás míjejí rychlou chůzí, nedbajíc občasných kapek deště či naopak poledního žáru. Po celou historii pošty hrají velmi významnou roli právě doručovatelky, na doručení zprávy záleželo mnohé a cenila se rychlost a spolehlivost

Doručení dopisů, peněžních psaní a balíků soukromým osobám zajišťoval poštovní doručovatel (listonoš). Každý měl vymezený svůj okrsek, který obcházel pěšky, do vzdálenějších částí zajížděli vozy.

Retro muzeum Brno - Čs. spoje , Pošta, Telefonní budka

Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, Nanovo, Novoretro, SocíkStyl Blog, FCB Retrománie a Retro poklady, Wikipedie, Česká pošta