SAZKA

Retro muzeum Brno - Sazka , Sportka

Myšlenka zavést v Československu novou státní loterii počala být realizována v lednu 1957. Sazka začíná fungovat jako účelové zařízení Československého svazu tělesné výchovy a sportu (ČSTV). Tiskem losů byla pověřena Státní tiskárna cenin v Praze. První losy Sazky byly prodávány obyvatelstvu od 20. března 1957. První veřejné slosování proběhlo v pondělí 10. června 1957 v sále Závodního klubu spojařů v Praze na Vinohradech a potom se pravidelně losovalo po třech měsících včetně vánoční loterie. Losoval se pouze jeden tah a neobsahoval dodatkové číslo. Na jedné sázence bylo možno uzavřít pouze jednu sázku, která stála 3 Kčs a herní pořadí měly pevně stanovenou výherní částku. Nejvyšší možná výhra činila 40 000 Kčs!

Loterie je hra, ve které hráč vsadí určitou finanční částku a snaží se uhádnout čísla, která budou vytažena z osudí. Počet čísel v osudí i počet tažených čísel je pevně dán. V Česku se nejstarší a nejpopulárnější loterie nazývá Sportka, jedná se o tipování 6 čísel ze 49, přičemž každé číslo znázorňovalo nějaký sport. Od toho nám také vznikl název loterie Sport(ka).

Od října 1962 přibyl možnost hrát o věcné ceny (např. automobily, ledničky, televizory) pomocí tzv. slosovatelných kupónů. Nicméně tato novinka nebyla mezi sázkaři oblíbená, a tak ji v září roku 1964 společnost Sazka zrušila. Od roku 1965 Loterie Sportka nabírala stále větší počet příznivců, tudíž byla navýšena hlavní výhra na 200 000 Kčs. V tomto roce byl také zaveden druhý tah loterie, který se stal velmi oblíbený a ve hře zůstal až do dnešního dne. V roce 1977 bylo do hry přidáno sedmé (dodatkové) číslo a od roku 1984 byla hlavní výhra navýšena na 300 000 Kčs.

PRVNÍ VÝHRA

Vůbec první hlavní výhru ve sportce získal nástrojař Zdeněk Ganz. Sazka jeho sázenku přišla zkontrolovat přímo k němu do práce, v pražském závodu Motex kde dostal i výhru 40.000 Kčs. Byl prvním v historii soutěže, kdo na lístku zaškrtl všech šest správných čísel.

Nejprve slosování probíhala na veřejných akcích, hlavně na sportovních utkáních. Až v roce 1973 začalo pravidelné televizní losování každou neděli ve studiu Československé televize, které moderoval legendární hlasatel Miloš Frýba.

CO TIPOVAT?

Nejčastěji taženým číslem je 43, padlo už více než 600krát. Následují 47, 36, 6 a 18. Lidé rádi sázejí třeba data narození blízkých nebo na tiketu vytvoří určitý obrazec. „Radíme ale, aby lidé vsadili na vlastní jedinečnou kombinaci a nedrželi se stereotypů a postupů. Mají tak vyšší šanci, že se o výhru nebudou muset dělit,“ doporučuje Václav Friedmann.

Kuriozitou je kombinace 5, 14, 27, 31, 46, 47, padla už dvakrát, poprvé v roce 1980 a podruhé v roce 2009.

PODVOD STOLETÍ

"Ano. Losování proběhlo v naprostém pořádku a vylosovaná čísla jsou platná pro oba tahy toho a toho sázkového týdne Sportky. Tím losování končím," Hlásil každou neděli dozorčí u kterého dodnes nikdo nezná křestní jméno.

Jisté však je, že se dodnes přetřásá jiná legenda vysvětlující, proč soudruh náhle z obrazovek zmizel. Jako náměstek pro provoz měl údajně dostat ze Sazky padáka za podvodnou manipulaci s míčky, které se měly na základě nahřívání nebo naopak zchlazování hrnout z osudí přednostně.

Retro muzeum Brno - Sazka , Sportka

Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, Sazka a.s., FCB Retrománie a Retro poklady, Wikipedie