IGRÁČEK

Retro muzeum Brno - Igráček

Igráček se narodil pod rukama Ing. Jiřího Kaliny, zaměstnance Výrobního družstva IGRA Praha. Figurku promýšlel několik let jako alternativu k cínovému vojáčkovi, která bude zároveň moci uchopovat různé předměty. Na vývoji panáčka spolupracoval se svým přítelem Hansem Beckem z německého hračkářství Geobra Brandstätter GmbH & Co. KG, budoucím otcem figurky Playmobil. Panáčci Playmobil a Igráček jsou tak pokrevními bratry. Zatímco Jiří Kalina řešil technické záležitosti, designovou stránku postavičky měla na starosti návrhářka výrobního družstva IGRA Marie Pavlíčková Krejchová.

Než obě figurky spatřily světlo světa, potýkaly se s nemalými problémy; v Německu to bylo skokové zdražení ropy, suroviny potřebné k výrobě umělé hmoty, v Československu její uvedení na trh zbržďovaly vedle nedostatku plastické hmoty různé schvalovací procesy. Německý Playmobil byl nakonec představen roku 1974 na mezinárodním veletrhu hraček v Norimberku, český o dva roky později, roku 1976. První německé figurky znázorňovaly Indiána, rytíře a dělníka, v Československu to byla postavička zedníka.

První ženskou postavičkou se stala zdravotní sestřička, která měla kromě delších vlasů stylizované zvlněné šaty. Postupně se škála postaviček rozšiřovala až na padesátku nejrůznějších modelů. K zedníkovi a zdravotní sestřičce přibyl příslušník VB, zahradník, kuchař, učitelka, automechanik, postavičky na koni, ale taky třeba potápěč, kovboj nebo námořník. Poslední figurkou před tím, než roku 2006 přestala IGRA Igráčka definitivně vyrábět pro nedostatek zakázek a dostala se do konkurzu, byla postavička skateboardisty. Po obnovení výroby roku 2010 firmou EFKO-karton se podoba Igráčka trošku proměnila. Přibyl vystouplý nos a širší úsměv, změnila se technologie potisku obličeje: původní termotisk vystřídala technologie potisku a vlasy mají různé barvy i účesy.

FIGURKY

Zedník 1976, Dopravní VB 1978, Tesař 1979, Výpravčí 1980, Požárník 1980, Kuchař 1980, Závodník 1981, Cestář 1982, Stavař 1983, Cestovatelka 1984, Voják 1984, Zahradník 1985, Zdravotnice 1985, Auto IGRÁČEK 1986, Automechanik 1986, Horník 1987, Kominík 1987, Motocyklista 1987, Námořník 1988, Duny buggy 1989, Kluk s kolečkem 1989, Máma a kluk 1989, Přepravník 1989, Servis 1989, Tříkolka 1989, Školáci 1990, Škola set 1990, IGRA důlní vozík 1990, Důl set 1990, Učitelka 1990, Lyžař 1991, Potápěč 1991.

NOVÝ IGRÁČEK

Po obnovení výroby roku 2010 firmou EFKO-karton se podoba Igráčka trošku proměnila. Přibyl vystouplý nos a širší úsměv, změnila se technologie potisku obličeje: původní termotisk vystřídala technologie potisku, vlasy mají různé barvy i účesy, nově může Igráček otáčet zápěstím, rozšířila se škála povolání i množství doplňků. Igráček dostal multifunční auto s vyměnitelnými korbičkami MultiGO nebo kufřík Handy, který se po rozložení změní v pokojíček, policejní stanici nebo třeba obchůdek.

KURIOZITY

Miroslav Svoboda, ředitel Státního okresního archivu Břeclav se sídlem v Mikulově, přetváří do současných i historických postav populární igráčky. Vedle hokejisty Komety v jeho sbírce stojí prvorepublikový četník, kousek dál třeba Jan Žižka, Tomáš Baťa, Emil Zátopek, Spiderman, Batman, Jánošík, Štefánik, Jakub Jan Ryba, Masaryk, Karel IV. nebo dokonce igráčkovský betlém.

Co chybí, domodelovává z moduritu nebo co naopak přebývá, musí ubrousit. Ve svých kopiích chce být co nejvěrnější skutečnosti.