TABÁKOVÝ PRŮMYSL

Retro muzeum Brno - retro cigarety

Dnes se to zdá nemyslitelné, ale za socialismu se kouřilo všude a nikoho to nepobuřovalo. Kouřilo se doma, na schůzích i v nemocnicích. O škodlivosti kouření se před listopadem 1989 příliš nemluvilo, nejvyšší straničtí představitelé tabákové výrobky zařadili mezi základní spotřební zboží. Cigarety vyráběly národní podniky sdružené pod Československým tabákovým průmyslem. Vyráběly se i doutníky a na své si přišli i milovníci dýmek. Kuřáci za éry minulého režimu dostali požehnání od někdejšího šéfa odborů a ministerského předsedy Antonína Zápotockého, který po únorovém převratu v roce 1948 ve filmovém týdeníku prohlásil: “Tabák sice není potřebný k životu, ale není nutné jen žít, je třeba také užít. A cigarety? Ty patří k lepší životní úrovni.”

V Československu existovaly tři hlavní továrny na výrobu tabákových výrobků. V Kutné Hoře, v Hodoníně a v Novém Jičíně. V Kutné Hoře se vyráběly Sparty, které přišly do trafik ve čtyřiašedesátém roce. I když na krabičkách stála vytištěná pevná maloobchodní cena osm korun, prodávaly se za tuto cenu jen někdy, většinou spíše za dvanáct korun a tvrdé Sparty za čtrnáct. Fungovaly však jako spolehlivé alternativní platidlo, pokud někdo potřeboval druhého nějak zavázat. Poválečná doba přála však spíše levným cigaretám baleným po deseti kusech, jako byly Partyzánky. Daly se koupit za 1, 60 Kčs, Lípy za 2 Kčs. Tyto značky tvořily ještě v padesátých letech devadesát procent produkce. Poté se na trhu objevily Startky a ty vydržely po celá desetiletí dodnes. Kromě cigaret v klasickém balení se v trafikách objevily i luxusnější verze v plechových tabatěrkách, například Vysoké Tatry či Club Special.

Retro muzeum Brno - retro cigarety

Až v první polovině šedesátých let přišly první cigarety s filtrem jako Astry nebo Vlasty. V dalších letech se značné oblibě těšily i cigarety značky Clea, pomineme-li tedy nedostatkové Sparty. Klejky upadly pak mírně v nemilost, když se objevily Petry. Co se týče dovozových cigaret, z Kuby za našimi kuřáky dorazily nejprve bezfiltrové Lligeros a později i s filtrem Partagas (jejich kouř nešel nevnímat). Z Egypta se pak do Československa dovážely exotické Kleopatry, z Francie zase Gitanes nebo Gauloises. Aby i do názvů cigaret pronikla sem tam ideologie, daly se v určitém období koupit i ty s názvem Družba. Kuřivo dovážené ze Západu bylo pro drtivou většinu Čechoslováků cenově nedostupné. “Ameriky” si milovník cigaret dopřál jen čas od času, protože jejich cena od dvaceti korun nešla s průměrným platem dohromady.

Varování o škodlivosti kouření se na československých cigaretách objevilo poprvé až v roce 1979 a decentně ukryté.

Retro muzeum Brno - retro cigarety
Retro muzeum Brno - retro cigarety

CIGARETY V ČSSR

Výčet cigaret prodávaných v ČSSR.

Družba, Lipa, Clea, Dalila, Slavia, Šárka, Merina, Sparta, Petra, Mars, BT, Detva, Star, Disco, Olympia, Letka, Kent, Džunka, Marica, Astra, Savoy, Femina, Diamant, Zora, Bystrica, Milde Sorte, Marlboro, Tatry, Safari, Slet, Čárda, ČSTP, Globus, Kleopatra, Orava, Silver Seven, Lucky Strike, Viceroy, Máj, Marica, Partizan, Bratislava, Bakara, Benston &Hedges, Imeprial, Chesterfield, Claridge, Camel, LD, West, Zora, Praga a spousta dalších.

Retro muzeum Brno - retro cigarety

LEGENDÁRNÍ STARTKY

Nejdelší značka v historii tabáku českého průmyslu. Cigarety Start vyráběny v Kutné Hoře, byly určeny pouze pro český a slovenský trh. Bezfiltrové cigarety Start se na československém trhu poprvé objevily v roce 1962, kdy končila éra poválečných značek Partyzánka a Lípa. V průběhu výroby začaly vznikat další mutace s filtrem, které jsou specifické svoji délkou 70 mm.

Koncem roku 2013 výrobce oznámil své rozhodnutí výrobu cigaret značky Start zcela ukončit.

Retro muzeum Brno - retro cigarety

PNS

První novinová společnost – český distributor tisku (dříve Poštovní novinová služba) byly distribuce tisku, tedy zajišťování dodávek celostátních i regionálních deníků, časopisů, neperiodických publikací a dalšího doplňkového sortimentu na prodejní místa po celé ČSSR. Pokrývaly 80 % trhu. Celkem zásobovali na 17 000 prodejních míst, 5 dní v týdnu.

Běžné provedení kiosku je nevelká stavba o půdorysu přibližně 3×3 metry. Obsluhu kiosku zajišťuje jeden prodavač. Prodej se uskutečňuje přes prodejní okénko.

Retro muzeum Brno - retro cigarety
Retro muzeum Brno - retro cigarety
Retro muzeum Brno - retro cigarety
Retro muzeum Brno - retro cigarety
Retro muzeum Brno - retro cigarety
Retro muzeum Brno - retro cigarety
Retro muzeum Brno - retro cigarety