Svit Gottwaldov byl největší podnik na výrobu obuvi v Československu a jeden z největších na světě. Jeho rozloha byla 92 ha a zaměstnával 24.000 zaměstnanců, z toho 60% žen. Každou sekundu se v závodech vyrobilo 6 párů obuvi a roční produkce byla téměř 42.000.000 páru obuvi z toho každý druhý pár se exportoval do 80 států. Jeho základním programem byla výroba obuvi, gumárenská, kožedělná výroba a vyvážení obuvnických strojů, speciální gumárenských forem, kopyt, podpatků, obuvnických chemikálií atd.
Od 70. let se začalo v obuvnictví používat více výrobků chemického průmyslu. Do ústraní ustupovala klasická šitá obuv a nahrazovala je čím dál víc přírodní usně, díky tomu se také zautomatizovala výroba. Podpatky, podešvy, ale i vrchní dílce se začínali vyrábět z netradičních surovin a hlavně lisováním, vstřikováním, tvarováním a odlíváním. Velkým mezníkem se stalo i vysokofrekvenční svařování obuvi, kde se obuv nemusí sešívat.
Ve Svitu byli samozřejmě zaměstnáni i návrháři a modeláři obuvi, ale spolupráce byla navázána i s Textilním průmyslem a s Ústavem bytové a oděvní kultury-ÚBOK. Ten vždy na daný rok stanovil módní znaky obuvi, tvary podpatků a kopyt, spodní provedení, druhy materiálů ale i barvy na sezónu. Ročně se takto předložilo výtvarné radě kolem 2000 vzorových kolekcí obuvi která doporučila nejlepší vybrané vzory k realizaci a až potom si z kolekce vybraly zahraniční zákazníci a zástupci obchodních organizací v tuzemsku. Exportní kolekce se skládaly až z 4-5.000 modelů!
Péče o zaměstnance byla ve Svitu na nejlepší úrovni. V podniku měli 15 kuchyní, kde připravovali jídlo pro 45 závodních jídelen - to bylo 15.500 strávníků na tři směny! Zaměstnanci měli na výběr z 3–8 druhů jídel, včetně redukčních a dietních pokrmů.
O zdraví zaměstnanců se staralo 118 lékařů, 222 zdravotních sester a 20 zubních lékařů. Pro zaměstnance byla zbudována i sauna, vodoléčba, masáže, rehabilitace, inhalatorium atd. Na provoz lékařské péče věnoval podnik ročně 6.500.000 Kčs.
Pro zaměstnance bylo zbudováno 19 rekreačních středisek v tuzemsku i zahraničí. Pro dětskou rekreaci byly k dispozici 4 střediska pro 900 dětí.
Rekreaci využilo ročně 23.000 pracovníků a rodinných příslušníků hlavně v Beskydách, Jeseníku, Krkonoších, Chřibských lesech a Vysokých Tatrách, ale i v zahraničí-Bulharsko, Maďarsko, NDR ....
60. léta
Vznik Svit n. p. = národní podnik
Byla založena závodní knihovna – 132 tisíc svazků.
Dechovka závodního klubu slavila 20. výročí.
Založeno rekreační středisko v Leskovém.
Vývoz obuvi do zemí RVHP = Rady vzájemné hospodářské pomoci (ČSSR, PLR – Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, NDR – východní Německo, SSSR – Sovětský svaz). Špičkové boty byly vyváženy i do západoevropských zemí. Na západě byly za to nakupovány suroviny, stroje a zařízení.
70. léta
Bylo vyrobeno 55 miliónů párů obuvi za rok. Podnik platil ze svého zisku zaměstnancům rekreace pro tisíce zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, zaplatil i zdravotní služby pět milionů korun, jesle a mateřské školy stály dva miliony.
Zaměstnával 24 tisíc pracovníků. Od války byla vyrobena jedna miliarda párů obuvi.
80. léta
Boty ze Svitu dostávali ocenění na veletrzích doma i v zahraničí i v západních zemích.
Mnozí mladí lidé jsou dnes překvapeni, že podnik řešil takové problémy jako dostupné bydlení pro rodiny zaměstnanců, provoz závodních mateřských školek, podporoval základní devítileté školy, byl zřizovatelem odborného učiliště, spolupracoval s dalšími středními a vysokými školami a za spolupráce s odborovou organizací ROH (Revoluční odborové hnutí) zajišťoval levnou podnikem dotovanou rekreaci pracovníků i jejich dětí ve vlastních hotelích ve Velkých Karlovicích a v Leskovém a také na Třemešku v Jeseníkách. Byl schopen také organizovat zahraniční rekreační pobyty pro pracovníky za velmi dostupných finančních podmínek. Byl také zřizovatelem závodní nemocnice s poliklinikou. Postupně se na základě dosažených ekonomických výsledků dařilo stále zlepšovat mzdové a pracovní podmínky (bezpečnost práce, hygienické podmínky, závodní stravování atd.) Pravidelně byli oceňování nejlepší pracovníci podniku resortními i státními vyznamenáními a tak se dostalo uznání i dělníkům a technikům za svou práci. Nejlepší pracovníci byli vyfotografováni na desku cti.
Zdroj: http://www.rudyprapor.cz/2019/11/01/70-let-od-vzniku-svit-gottwaldov/
Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, expo58.blogspot.com, historie Svit