SVIT

Retro muzeum Brno - Svit Gottwaldov

Svit Gottwaldov byl největší podnik na výrobu obuvi v Československu a jeden z největších na světě. Jeho rozloha byla 92 ha a zaměstnával 24.000 zaměstnanců, z toho 60% žen. Každou sekundu se v závodech vyrobilo 6 párů obuvi a roční produkce byla téměř 42.000.000 páru obuvi z toho každý druhý pár se exportoval do 80 států. Jeho základním programem byla výroba obuvi, gumárenská, kožedělná výroba a vyvážení obuvnických strojů, speciální gumárenských forem, kopyt, podpatků, obuvnických chemikálií atd.

Od 70. let se začalo v obuvnictví používat více výrobků chemického průmyslu. Do ústraní ustupovala klasická šitá obuv a nahrazovala je čím dál víc přírodní usně, díky tomu se také zautomatizovala výroba. Podpatky, podešvy, ale i vrchní dílce se začínali vyrábět z netradičních surovin a hlavně lisováním, vstřikováním, tvarováním a odlíváním. Velkým mezníkem se stalo i vysokofrekvenční svařování obuvi, kde se obuv nemusí sešívat.

Ve Svitu byli samozřejmě zaměstnáni i návrháři a modeláři obuvi, ale spolupráce byla navázána i s Textilním průmyslem a s Ústavem bytové a oděvní kultury-ÚBOK. Ten vždy na daný rok stanovil módní znaky obuvi, tvary podpatků a kopyt, spod provedení, druhy materiálů ale i barvy na sezónu. Ročně se takto předložilo výtvarné radě kolem 2000 vzorových kolekcí obuvi která doporučila nejlepší vybrané vzory k realizaci a až potom si z kolekce vybraly zahraniční zákazníci a zástupci obchodních organizací v tuzemsku. Exportní kolekce se skládaly až z 4-5.000 modelů!

PÉČE O ZAMĚSTNANCE

Péče o zaměstnance byla ve Svitu na nejlepší úrovni. V podniku měli 15 kuchyní, kde připravovali jídlo pro 45 závodních jídelen - to bylo 15.500 strávníků na tři směny! Zaměstnanci měli na výběr z 3–8 druhů jídel, včetně redukčních a dietních pokrmů.

O zdraví zaměstnanců se staralo 118 lékařů, 222 zdravotních sester a 20 zubních lékařů. Pro zaměstnance byla zbudována i sauna, vodoléčba, masáže, rehabilitace, inhalatorium atd. Na provoz lékařské péče věnoval podnik ročně 6.500.000 Kčs.

REKREACE

Pro zaměstnance bylo zbudováno 19 rekreačních středisek v tuzemsku i zahraničí. Pro dětskou rekreaci byly k dispozici 4 střediska pro 900 dětí.

Rekreaci využilo ročně 23.000 pracovníků a rodinných příslušníků hlavně v Beskydách, Jeseníku, Krkonoších, Chřibských lesech a Vysokých Tatrách, ale i v zahraničí-Bulharsko, Maďarsko, NDR ....

60. léta

• Vznik Svit n. p. = národní podnik

• Byla založena závodní knihovna – 132 tisíc svazků.

• Dechovka závodního klubu slavila 20. výročí.

• Založeno rekreační středisko v Leskovém.

• Vývoz obuvi do zemí RVHP = Rady vzájemné hospodářské pomoci (ČSSR, PLR – Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, NDR – východní Německo, SSSR – Sovětský svaz). Špičkové boty byly vyváženy i do západoevropských zemí. Na západě byly za to nakupovány suroviny, stroje a zařízení.

70. léta

• Bylo vyrobeno 55 miliónů párů obuvi za rok. Podnik platil ze svého zisku zaměstnancům rekreace pro tisíce zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, zaplatil i zdravotní služby pět milionů korun, jesle a mateřské školy stály dva miliony.

• Zaměstnával 24 tisíc pracovníků. Od války byla vyrobena jedna miliarda párů obuvi.

80. léta

• Boty ze Svitu dostávali ocenění na veletrzích doma i v zahraničí i v západních zemích.

• Mnozí mladí lidé jsou dnes překvapeni, že podnik řešil takové problémy jako dostupné bydlení pro rodiny zaměstnanců, provoz závodních mateřských školek, podporoval základní devítileté školy, byl zřizovatelem odborného učiliště, spolupracoval s dalšími středními a vysokými školami a za spolupráce s odborovou organizací ROH (Revoluční odborové hnutí) zajišťoval levnou podnikem dotovanou rekreaci pracovníků i jejich dětí ve vlastních hotelích ve Velkých Karlovicích a v Leskovém a také na Třemešku v Jeseníkách. Byl schopen také organizovat zahraniční rekreační pobyty pro pracovníky za velmi dostupných finančních podmínek. Byl také zřizovatelem závodní nemocnice s poliklinikou. Postupně se na základě dosažených ekonomických výsledků dařilo stále zlepšovat mzdové a pracovní podmínky (bezpečnost práce, hygienické podmínky, závodní stravování atd.) Pravidelně byli oceňování nejlepší pracovníci podniku resortními i státními vyznamenáními a tak se dostalo uznání i dělníkům a technikům za svou práci. Nejlepší pracovníci byli vyfotografováni na desku cti.

Zdroj: http://www.rudyprapor.cz/2019/11/01/70-let-od-vzniku-svit-gottwaldov/

Retro muzeum Brno - Svit Gottwaldov

Zdroj: ČT, Český rozhlas, YouTube, archiv Retro muzeum Brno, expo58.blogspot.com, historie Svit