POLOTOVARY

Retro muzeum Brno - retro polotovary

Polévka z polévkových kostek nebo gulášové "konservy" či pečená klobása - jídla, která by sotva člověk očekával v kuchařkách. Přesto je tam najdete. Způsob života našich hospodyň se změnil, že bylo třeba změnit od samého základu i způsob vaření: Uvařit v krátké době vydatné jídlo! Nejprve to byly ženy ve výrobě, službách a na polích a také muži na stavbách, co skokově zvýšilo zájem o instantní potraviny a o hotové výrobky. Označení nebylo tak docela pravdivé, což dosvědčí každý, kdo měl možnost tehdejší výrobky okusit. Nebýt koňských dávek koření a soli, sotva by byly vůbec k jídlu. Vitana tak ovládla výrobu širokého spektra potravin, které sahalo od dehydrovaných polévek přes bujóny až po předvařenou rýži anebo dokonce rizoto.

Nabízený sortiment najel na vzdouvající se vlnu v chataření a chalupaření. Do obchodů se dodával i mražený polotovar z národního podniku Mrazírny, která zajišťovala širokou škálu mražených pokrmů od špenátu, jahod, knedlíků až po dřeně, omáčky a hranolky. Rybena zajišťovala dodávku všech možných rybích produktů - od mrazených půlek tradičního kapra až po konzervy sleďů.

Retro muzeum Brno - retro polotovary

Konzervy budily rozpaky už u samotného názvu - jak by asi na dnešním trhu obstálo něco, co se jmenuje "Krevní tučnice"? Druhů konzerv se vyráběla široká škála. Jen namátkou: hovězí či vepřové ve vlastní šťávě, guláše zabijačkový, chalupářský, segedínský, bratislavský. Nelze zapomenout na lančmít, lečo, trenčianský párok s fazuľou.

Mimořádně dobrou pověst si získaly konzervy s vepřovými plátky na žampionech v paprikové omáčce nebo Bakoňské plátky. Hotová jídla v plechovkách a sklenicích dodávaly do obchodů podniky Konzerváren a lihovarů nebo podniky Fruta, Seliko, Znojmia nebo kojenecké a dětské výživy z Devy v Novém Městě nad Metují.

GRANKO

Instantní nápoj Granko se začal vyrábět v roce 1979 v národním podniku Čokoládovny v závodě Sója Kolín. Sklízel jednu cenu za druhou. Do konce roku 1980 nasbíral ocenění Zlatá Salima, Zlatý Merkur, Zlatý pohár Ex Plzeň a cenu v soutěži obal roku.

Prvním, ve kterém se Granko představilo, byla plastová dóza o obsahu 400 gramů, k ní pak přibyla krabička o objemu 250 g. Grafické zpracování prvního obalu vytvořil Karel Fojtů, který použil fotografii své dcery. V roce 1981 se začala vyrábět varianta s banánovou příchutí.

INSTATNÍ KRUPICOVÁ KAŠE

Vlasta se vyráběla v závodě Vitana Prostějov dvacet let - od roku 1975 do roku 1995.

Za jednu směnu jí linka dokázala vyrobit 1790 kilogramů. Její součástí byl sušící válec, na kterém se kaše předvaří a zároveň i usuší, takže doma se už jen smíchá s mlékem.

Výrobek na tehdejší dobu velmi podrobně informoval o svém složení - to proto, že se dával už ročním batolatům.

V roce 1980 stál 3,90 Kčs, takže z průměrného platu 2656 Kčs jich šlo pořídit téměř 700.

SÁČKOVÉ POLÉVKY

V roce 1957 dochází k polévkové revoluci, kdy se poprvé na československém trhu objevují čtyři druhy sáčkových polévek - gulášová, hrachová, slepičí a flíčková.

Ve stejném roce je zaregistrována bujónová kostka Masox. Vyrábí ji národni podnik Vitana.

Populární slogan " Vitana vaří za Vás!" a oválné logo Vitany, jaké známe dodnes, spatřilo světlo světa v roce 1963, kdy do své výroby zařazuje i výrobky na pečení jako kypřící prášek či perník v prášku. Oblíbené výrobky jsou ve všech obchodech.